Digitális oktatási kultúra fejlesztése I.

A kurzus neve: Digitális oktatási kultúra fejlesztése I.

Az oktatók neve:

• Györe Géza (egyetemi adjunktus, Pannon Egyetem MFTK)
  • Héjja-Nagy Katalin (főiskolai docens, Eszterházy Károly Egyetem)
  • Hülber László (tudományos munkatárs)
  • Lanszki Anita (egyetemi tanársegéd, Magyar Táncművészeti Egyetem)
  • Ollé János (egyetemi docens, Pannon Egyetem MFTK)

A kurzus rövid leírása:

A kurzus valójában egy interaktív csoport közös gondolkodása arról, hogy a digitális oktatási kultúra fejlesztésében tanárként milyen módszerekkel, eszközökkel vehetünk részt. Inspiráló előadásokra épülő beszélgetések, vita, jó gyakorlatok elemzése mellett megjelenik a digitális világ konstruktív kritikája is.

A tervezett témahetek, illetve a témaindító előadások ütemezése:

• április 10. A (ki)fordított osztályterem módszertana és tanulásszervezése (Ollé János)
  • április 17. A digitális történetmesélés (DST) módszertana (Lanszki Anita)
  • április 24. A digitális oktatás kritikája: tabuk, tévképzetek, információs ellenforradalom (Ollé János)
  • május 2. Tanulást támogató online megoldások és mobil alkalmazások (Héjja-Nagy Katalin)
  • május 8. Módszertani jó gyakorlatok bemutatása és elemzése (Hülber László)
  • május 15. Online források hatékony kezelése (Györe Géza)
  • május 22. szabadon választott téma a kurzus résztvevőinek ötletei és online szavazása alapján

A kurzus kulcsszavai: oktatási módszerek, tanulásszervezés, digitális módszertan, oktatás-informatika

A kurzus módszerei, tanulásszervezés:

• a kurzus online kurzus, kizárólag online szerveződik, kontakt osztálytermi tevékenység és tantermi események nélkül,
  • a kurzus hetente ismétlődő munkarend szerint szerveződik:
  • a 30-45 perces online előadások minden héten kedden délelőtt jelennek meg,
  • a szakmai beszélgetésre, vitára és a "tanulói kérdések - előadói válaszok" online fórumra leginkább kedden és szerdán kerül sor,
  • a hivatalos teljesítéshez szükséges feladatok csütörtöktől lesznek elérhetők, és hétfővel bezárólag várjuk a megoldásokat,
  • a heti témát lezáró előadói összefoglalás, reflexió pedig hétfőnként lesz elérhető

A kurzus ütemterve, időbeosztása:

• a kurzus időtartama: 2018. április 9. - 2018. május 28.
  • jelentkezni lehet 2018. április 9-ig az alábbi linken elérhető regisztrációs felületen: bit.ly/dokf2018-regisztracio
  • a kurzus heti átlagosan heti 3-4 munkaórával teljesíthető

Előismeretek:

• A kurzus hatékony teljesítéséhez általános pedagógiai ismeretek, iskolai tanítási gyakorlat, innovatív módszertanra való nyitottság szükséges

Technikai előismeretek, feltételek:

• A kurzus hatékony teljesítéséhez nem szükségesek különleges technikai ismeretek. A kurzus során használt online alkalmazások és rendszerek: youtube, google drive, google classroom, padlet. Az online közös munka átlagos sávszélességű internetkapcsolat és átlagos számítógép segítségével teljesíthető.

Az ideális résztvevő:

• A kurzust mindenkinek ajánljuk, aki érdeklődik a digitális oktatási kultúra fejlesztéséhez felhasználható eszközök, alkalmazások és oktatási módszerek iránt, illetve aki nyitott vagy konstruktív kritikával viszonyul a digitális és online eszközök oktatási felhasználásával kapcsolatban.
  • Szívesen fogadunk a csoportba tanárszakos hallgatót, általános vagy középiskolai tanárt, egyetemi oktatót, vagy akár csak a téma iránt érdeklődőket is.
  • Elvárás és a részvétel feltétele a kurzus céljaival összeegyeztethető konstruktív attitűd és az online környezetek etikai irányelveinek, illetve szabályainak a betartása.

A kurzus láthatósága:

• A kurzus regisztrációköteles. Az előadások bárki számára elérhetők és a youtube adatbázisban kereshetők. Az online beszélgetések és a feladatok csak a regisztrált tagok számára érhetők el. Regisztrációs oldal: bit.ly/dokf2018-regisztracio
  • Az online csoportunk a regisztrált résztvevők számára szerveződő zárt csoport. A regisztráció minden résztvevő számára kötelező. Regisztráció után a csoportmeghívó átfutási ideje legfeljebb 1-2 nap. A kurzus online (google classroom) csoportja: bit.ly/dokf2018-csoport
  • A kurzus teljesítéséhezszükséges online feladatokat csak azoknak a nappali vagy levelező tagozatos hallgatóknak kell teljesíteni, akik az aktuális félévre meghirdetett kurzusaik feladatait szeretnék a kurzusfeladatokkal és az online aktivitással teljesíteni. A kurzusfeladatok teljesítésére természetesen bármely regisztrált csoporttagnak lehetőséget biztosítunk.

Költségek:

• a regisztráció ingyenes,
  • a részvétel ingyenes,
  • a kurzus teljesítése ingyenes

A kurzus linkgyűjteménye:

Gyakran feltett kérdések és válaszok:

• egyelőre nem érkezett ilyen

Kapcsolattartás, közvetlen kérdések: